View your shopping cart.

Cheap Lunchmeat - is it worth the effort?

shank ham lunch meat

Pork prices have been pretty low lately. We've found pork chops for 99 cents a pound and shank hams as low as 78 cents a pound. Watch this video where we slice our own lunch meat from a shank ham and let us know if you think it's worth the effort.

Don't laugh at our video skills - we're still learning . . . and Steve being headless is actually a blessing . . . right?

Leave a comment and let us know how you save on lunch meat.

If you're interested in finding an inexpensive meat slicer, check out Ebay and Craigslist.


If you'd like to be notified of new tips and articles posted on AmericasCheapestFamily.com, simply put your email in the box below. (We never share your email or other personal information with anyone else).
 

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

 

Steve & Annette Economides — Scottsdale, AZ (6.12)
4.333335
Your rating: None Average: 4.3 (3 votes)

Comments

your video on slicing and saving with the ham

4

It would be great if when your recording to turn off the back ground music. it makes it hard to hear what you are saying.

Noise

You're right. It was our second attempt at a self produced video. With practice we'll get better. Thanks for taking time to share your input.

special dietary needs / restrictions

4

Since our family is completely gluten free due to celiac, we are extremely limited on ability to budget. We go organic for the "dirty dozen" and, with exception to canned tomato sauce or tomatoes, we hardly ever use canned foods. We are also limited with processed foods due to celiac. We are also limited in choices because we do not use things with food colorings, high fructose corn syrup, high saturated fats or trans fats.

Our gluten free bread is about $6 a loaf. Meats processed at store are often processed in an area that other meats are seasoned or stuffed with glutens, (this means cross contamination). We have found that, as far as shopping for beef, Sams club is a safe haven for us as they keep the butcher dept only for the process of butchering. Shopping for chicken is a whole other story.

Any suggestion so I can get my $280.00 plus a week food bill - (on a good week) - for family of 3 down to about $100.00 (3 meals a day, 7 days a week)?